Nekategorisano 

Без договора Владе и просветара – нема једнаке повишице за све који раде у школама

И ова школска година почела је уз упозорење просветних радника да им месечна зарада не омогућава достојанствен живот, нити пристојне услове за рад – плате су им, тврде, испод просека у Републици. То је била тема данашњих разговора премијера и представника синдиката, који су тражили и да се заједно ради на стратешком документу који би „ресетовао“ образовни систем. Просветним радницима се из године у годину додају нове обавезе – држави је скупо да запошљава психологе, педагоге, дефектологе и социјалне раднике – због чега је наставног кадра све мање. Главни проблем…

Pročitaj više
Vesti 

Poziv

РЕПУБЛИКА СРБИЈА ОСНОВНА ШКОЛА „ДУШАН ТОМАШЕВИЋ ЋИРКО“ Број:570 Датум:11.09.2024. године ВЕЛИКА ЖУПА На основу члана 27. став 1. тачка 1. Закона о јавним набавкама („Службени гласник РС“ број 91/19 и 92/23) , достављамо: П О З И В ЗА ДОСТАВЉАЊЕ ПОНУДА Позивамо вас да доставите понуду за набавку услуге- храна за школску 2024/25 годину, а у  складу са чланом 27. став 1. тачка 1. Закона о јавним набавкама  („Сл. гласник РС”, бр. 19/91 и 92/23). Рок извршења услуге/трајања оквирног споразума: до 15.06.2025. година. Услови плаћања: на текући рачун испоручиоца, у…

Pročitaj više
Savjeti stručnjaka 

Дечја питања за која нисте ни знали да их имају и ЧЕТИРИ сликовнице које на та питања дају ОДЛИЧНЕ одговоре

Замислите само, колико би било досадно да смо сви исти? Да се исто облачимо, једемо исту храну, имамо исте фризуре, живимо у истим кућама, идемо у исте школе, имамо исте породице, читамо исте књиге…? Кладимо се да то баш ником не би било забавно. Ипак, различитости су понекад и камен спотицања у односима и комуникацији, а научити децу да поштују различитости једна је од главних вештина која ће им донети успех на пословном плану, али и у социјалном животу. Али како различитостима учити малу децу? Како они то могу разумети?…

Pročitaj više
Savjeti stručnjaka 

Четири проблема који се јављају при емоционалном занемаривању детета

Кров над главом и топли оброк нису једино што деци треба. Узевши у обзир да деца упијају све као сунђер, неопходно је да им се посветимо физички и психички. До емоционалног занемаривања у детињству долази када родитељи не реагују довољно на емоције детета током њиховог одрастања. Емоције садрже суштину човека које родитељи треба да виде, препознају и поштују. До занемаривања углавном долази несвесно. Превише смо заузети свакодневним обавезама и неретко се дешава да дечије емоције протумачимо као тривијалне. Овим поступком родитељи заправо пропуштају најбитнији део одрастања – упознавање њихове деце…

Pročitaj više
Savjeti stručnjaka 

Знаци хиперактивности на различитим узрастима – код деце МЛАЂЕ од 4 године и код ШКОЛАРАЦА

Овом приликом желимо да вам представимо мало другачији текст. Током вишегодишњег рада прикупљали смо различита сведочења родитеља, како из анамнестичких података, тако и током саветодавног рада, и током рада са децом, односно њихова сведочења о проблемима са којима се сусрећу приликом одрастања, о стварима које им сметају код њих самих и које би желели да промене. Нормално је да мала деца буду хиперактивна, да су у покрету, да истражују и да су немирна. У оквирима нормалног развоја моторна активност се повећава до треће године живота, након чега се смањује код…

Pročitaj više